Przejdź do głównej zawartości

Zimowe wino

Ktoś mógłby powiedzieć, że zimą nie ma owoców więc nie można nastawić wina. Inny powie z kolei, że winami są tylko wina z winogron. My się z tym nie zgodzimy.
Wina owocowe zalicza się co prawda do napojów winiarskich ale w Polsce wina te swoją historią sięgają aż do XIII wieku. Warto wspomnieć również, że w XX wieku były eksportowane do Stanów Zjednoczonych, Japonii oraz Wielkiej Brytanii. Czy z historią można dyskutować?

Owszem, na przełomie Listopada i Grudnia trudno szukać owoców. Czy jednak to oznacza, że nasze gąsiory mają stać puste? Nic podobnego. Zimą jest idealny czas na nastawianie wina z ryżu.

Nie będzie to tak znane w całym świecie Sake, lecz trunek idealny do dań z białego mięsa, ryb, warzyw a nawet deserów.

Przepis na wino z ryżu:

Wino z ryżu (25l)

Składniki:
12,5 l wody5 kg ryżu
3,5 kg cukru
125g kwasku cytrynowego
50dkg rodzynek (może być więcej nawet do 1kg)
8g pożywki
drożdże winne Tokay

Wodę przegotować, rozpuścić w niej cukier oraz kwasek; ostudzić. Ryż dokładnie kilkakrotnie przepłukać, wsypać do gąsiora, zalać wodą z cukrem i kwaskiem. Dodać rozdrobnione (posiekane, zmielone) rodzynki, pożywkę oraz przygotowaną uprzednio matkę drożdżową.
Przyprawy do dodania (wskazane własne eksperymenty smakowe):
- 25 goździków
- 25 ziaren ziela angielskiego
- 37 ziaren pieprzu czarnego
- 7 torebek cukru waniliowego
- 3,5 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej
- 3,5 łyżeczki mielonego imbiru
- 3,5 łyżeczki tymianku
- 2,5 łyżeczki bazylii
- 2,5 łyżeczki mielonego cynamonu
- 5 płaskich łyżeczek kurkumy
Po 4 dniach dodać 3 kg cukru rozpuszczonego w 3 l wody.
W trakcie fermentacji utrzymywać temperaturę gąsiora powyżej 20 st. Celsjusza; przez pierwsze 3-4 tygodnie intensywnie mieszać gąsiorem.
Po 6 tygodniach obciągnąć, części stałe (ryż itp.) pozostawić na sicie do obcieknięcia (nie wyciskać) następnie wyrzucić. Wino w gąsiorze uzupełnić do poprzedniego poziomu przegotowaną schłodzoną wodą z ewentualnym dodatkiem cukru do smaku.
Po klarowaniu (6 tygodni) rozlać do butelek. Wskazane kilkumiesięczne leżakowanie.
Spożywać z umiarem w razie nasilenia potrzeb.

Po składniki do wina zapraszamy na http://www.gof-win.pl/
lub do naszego sklepu stacjonarnego :

Stara Sucha 20
96-513 Nowa Sucha






Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Cytrynówka

Sprawdzi się do świątecznych potraw a przygotowanie jej nie jest ani specjalnie trudne, ani czasochłonne. Składniki : 800g cukru 500 ml wody 1 l spirytusu 10 szt dorodnych cytryn Cytryny dokładnie myjemy i obieramy ze skórki. Przygotowujemy odpowiedniej wielkości słój. Wrzucamy do niego obrane i pokrojone w plasterki cytryny. Zalewamy spirytusem, zakręcamy i odstawiamy na 24 godziny. Po tym czasie spirytus zlewamy do innego słoja a z cytryn wyciskamy sok i dodajemy go do spirytusu. Przygotowujemy syrop cukrowy ( woda plus cukier). Studzimy i zimny dodajemy do spirytusu. Dokładnie mieszamy. Odstawiamy w chłodnym miejscu na 24 godziny, żeby się ładnie przegryzło. Cytrynówka gotowa ;) Prawda, że proste? Pamiętać jednak trzeba, że kluczem do sukcesu są dobre cytryny i dobry spirytus. Zapraszamy na naszą stronę na                                                        Facebook oraz do zakupów na naszej stronie http://www.gof-win.pl/

Swoiska kiełbasa

Też macie dość kupnej kiełbasy z 40% mięsa? Jest na to rada i nie jest to wcale trudne. Zrobienie własnej kiełbasy zajmie zaledwie kilka chwil. Potrzebna jest maszynka do mielenia mięsa, nadziewarka, jelita lub papierowe osłonki na kiełbasę oraz samo mięso i przyprawy. Wszystko poza mięsem kupicie oczywiście na stronie www.gof-win.pl Przepis na najprostszą kiełbasę na świecie 5 kg łopatki 2 kg boczku 1,5 kg podgardla 1,5 kg wołowiny Oczywiście te proporcje mięsa można modyfikować, jednak zasada jest taka, że chudego mięsa powinno być więcej niż tłustego. Wołowiny dodaje się w zasadzie tylko do smaku. Mięso chude kroi się w drobną kostkę lub mieli na maszynce z sitem o najgrubszych oczkach. Trochę  bardziej tłuste mięso (boczek, tłuste kawałki od łopatki) mielimy na sicie ze średnimi oczkami. Podgardle mielimy na drobniutkich oczkach. Wołowinę również wiele osób woli zmielić na drobnych oczkach. W Polsce trudno o dobrej jakości wołowinę. Ta, którą można kupić w większych kaw

Sezon ogórkowy w pełni

Jakie macie przepisy na ogórki? My polecamy sałatkę z ogórków. Składniki : 4 kg ogórków ( mogą być lekko przerośnięte) 2 duże papryki 0.5 kg cebuli 1 główka czosnku 2 łyżki soli Zalewa : listek laurowy ziele angielskie szklanka octu szklanka oleju 3 szklanki wody szklanka cukru Ogórki kroimy w plastry, paprykę w paski, cebulę w piórka, czosnek w plastry. Wszystko zasypujemy solą i odstawiamy na minimum 3 godziny. Z wody, octu, oleju, cukru i przypraw przygotowujemy zalewę zagotowując wszystko razem. Studzimy i dodajemy po 3 godzinach do warzyw. Odstawiamy na kolejne 3 godziny. Nakładamy w słoiki, zakręcamy i krótko pasteryzujemy, ok 10 minut wystarczy. Zimą rewelacyjne jako dodatek do kanapek lub jako sałatka do obiadu. Uwagi : Można dodać odrobinę ostrej papryki. Wtedy smak jest bardziej wyrazisty.