Przejdź do głównej zawartości

Swoiska kiełbasa

Też macie dość kupnej kiełbasy z 40% mięsa? Jest na to rada i nie jest to wcale trudne. Zrobienie własnej kiełbasy zajmie zaledwie kilka chwil.
Potrzebna jest maszynka do mielenia mięsa, nadziewarka, jelita lub papierowe osłonki na kiełbasę oraz samo mięso i przyprawy. Wszystko poza mięsem kupicie oczywiście na stronie www.gof-win.pl

Przepis na najprostszą kiełbasę na świecie

5 kg łopatki
2 kg boczku
1,5 kg podgardla
1,5 kg wołowiny

Oczywiście te proporcje mięsa można modyfikować, jednak zasada jest taka, że chudego mięsa powinno być więcej niż tłustego. Wołowiny dodaje się w zasadzie tylko do smaku.

Mięso chude kroi się w drobną kostkę lub mieli na maszynce z sitem o najgrubszych oczkach. Trochę  bardziej tłuste mięso (boczek, tłuste kawałki od łopatki) mielimy na sicie ze średnimi oczkami. Podgardle mielimy na drobniutkich oczkach. Wołowinę również wiele osób woli zmielić na drobnych oczkach. W Polsce trudno o dobrej jakości wołowinę. Ta, którą można kupić w większych kawałkach jest później po prostu twarda.

Do mielonego mięsa dodajemy:

1 szklankę wody
15 dkg peklosoli
2 główki czosnku zgniecionego w prasce lub startego na tarce
3dkg pieprzu mielonego

Mięso wymieszane z przyprawami odstawiamy do lodówki lub chłodnej piwnicy na co najmniej 12 godzin.

Po tym czasie nabijamy w namoczone jelita lub papierowe osłonki. Najlepiej robić to nadziewarką, ostatecznie można do tego celu użyć maszynki z odpowiednią końcówką.

Gotową kiełbaskę wędzimy 2-3 godziny w temperaturze około 78 stopni
Później należy ją sparzyć. Wkładamy ją do dużego garnka, zalewamy wodą i parzymy do 20 minut w temperaturze 80 stopni.

Jeżeli chcemy uzyskać białą kiełbasę, do mięsa mielonego warto dodać sporą garść majeranku. Rezygnujemy z wędzenia. Następnie taką kiełbasę gotujemy na barszczyk lub parzymy około 40 minut w temperaturze 80 stopni.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Cytrynówka

Sprawdzi się do świątecznych potraw a przygotowanie jej nie jest ani specjalnie trudne, ani czasochłonne. Składniki : 800g cukru 500 ml wody 1 l spirytusu 10 szt dorodnych cytryn Cytryny dokładnie myjemy i obieramy ze skórki. Przygotowujemy odpowiedniej wielkości słój. Wrzucamy do niego obrane i pokrojone w plasterki cytryny. Zalewamy spirytusem, zakręcamy i odstawiamy na 24 godziny. Po tym czasie spirytus zlewamy do innego słoja a z cytryn wyciskamy sok i dodajemy go do spirytusu. Przygotowujemy syrop cukrowy ( woda plus cukier). Studzimy i zimny dodajemy do spirytusu. Dokładnie mieszamy. Odstawiamy w chłodnym miejscu na 24 godziny, żeby się ładnie przegryzło. Cytrynówka gotowa ;) Prawda, że proste? Pamiętać jednak trzeba, że kluczem do sukcesu są dobre cytryny i dobry spirytus. Zapraszamy na naszą stronę na                                                        Facebook oraz do zakupów na naszej stronie http://www.gof-win.pl/

Sezon ogórkowy w pełni

Jakie macie przepisy na ogórki? My polecamy sałatkę z ogórków. Składniki : 4 kg ogórków ( mogą być lekko przerośnięte) 2 duże papryki 0.5 kg cebuli 1 główka czosnku 2 łyżki soli Zalewa : listek laurowy ziele angielskie szklanka octu szklanka oleju 3 szklanki wody szklanka cukru Ogórki kroimy w plastry, paprykę w paski, cebulę w piórka, czosnek w plastry. Wszystko zasypujemy solą i odstawiamy na minimum 3 godziny. Z wody, octu, oleju, cukru i przypraw przygotowujemy zalewę zagotowując wszystko razem. Studzimy i dodajemy po 3 godzinach do warzyw. Odstawiamy na kolejne 3 godziny. Nakładamy w słoiki, zakręcamy i krótko pasteryzujemy, ok 10 minut wystarczy. Zimą rewelacyjne jako dodatek do kanapek lub jako sałatka do obiadu. Uwagi : Można dodać odrobinę ostrej papryki. Wtedy smak jest bardziej wyrazisty.